۵۰ هزار تن خرما در سردخانه های بم موجود است 

ایسنا/کرمان رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: در شهرستان بم حداقل ۵۰ هزار تن خرما در سردخانه ها وجود دارد و  صادرات در حال انجام است.

 عباس سعیدی، هدف از بازدید سردخانه های سطح شهرستان بم را بررسی وضعیت سردخانه ها و تولید محصول خرمای امسال بیان کرد و افزود: وضعیت سردخانه های شهرستان بم مطلوب است و بسته بندی این محصول برای صادرات به صورت بسیار سالم، مکانیزه و بهداشتی انجام می شود.

به گفته وی  محصول خرمای شرق استان کرمان به کشورهایی مانند اندونزی، ترکیه، هند، روسیه، مالزی و همچنین کشورهای اروپایی مانند آلمان صادر می شود.  برای تامین بازارهای داخلی کشور و ماه رمضان وضعیت خرما بسیار مطلوب است و خرما به اندازه کافی در سردخانه ها موجود است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان خاطرنشان کرد: تسهیلات برای سردخانه هایی که نیازمند راه اندازی یا توسعه هستند در نظر گرفته خواهد شد.

سعیدی گفت: بازدیدی از قنوات شهرستان بم به عمل آوردیم و  اعتباراتی از محل روستاهای فاقد دهیاری در نظر گرفته شد.

وی درباره کانال های سد نسا بم گفت: کانال های درجه یک و دو مربوط به اداره آب منطقه‌ای و کانال های  درجه سه و چهار  متعلق به جهاد کشاورزی است و مقرر شد طی مکاتباتی اعتبار  جزیی این کانال ها تامین مالی شود.

وی درباره قیمت خرما در بازار تصریح کرد: قیمت خرما تابع عرضه و تقاضا در بازار است و دولت نمی تواند در افزایش یا کاهش قیمت خرما دخل و تصرفی انجام دهد.  کشاورزان باید بهره وری را بالا ببرند تا هزینه ها جبران شود و برداشت بیشتری داشته باشند.  قیمت محصولات صادراتی تابع عرضه و تقاضا است که بعد از مدتی جای خود را می گیرد و مشکل حل می شود.

وی گفت: یکی از اقدامات بسیار خوبی که شهسوارپور فرماندار بم رقم زد و بسیار هم مورد توجه واقع شد فاصله گرفتن کشاورزان از برداشت های سنتی است به طوری که کشاورز خرما را به صورت فله ای در سبد وارد سردخانه ها می کند و عملیات بسته بندی خرما در سردخانه و با توجه به سلیقه خریدار و تحت برند خاص صورت گیرد; برداشت به صورت فله ای هزینه ها را کاهش می دهد و اشتغال زایی بهتری هم خواهد داشت.

۵۰ هزار تن خرما در سردخانه های بم موجود است 

سعیدی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان درباره آفت های خرما اظهار کرد: آفت سوسک حنایی خرما در شرق استان کرمان خصوصا بم  هنوز دیده نشده و فقط در جنوب استان کرمان و به صورت محدود در شهداد دیده شده که همکاران بنده پیگیر مبارزه با این آفت هستند.

وی عنوان کرد: در حال ردیابی آفت سوسک حنایی هستیم اما کشاورزان باید دقت کافی داشته باشند و  نهالی را که می آورند رصد کرده و کنترل کنند زیرا اگر این آفت وارد منطقه شود بسیار خسارت آفرین است،  آفت سوسک حنایی در وسط چوب درخت خرما پنهان می شود و ردیابی و کنترل این آفت بسیار سخت و مشکل است.

سعیدی درباره مبارزه با آفت زنجره خرما گفت: طی چند سال گذشته برای مبارزه با این آفت با همکاری جهاد کشاورزی، فرمانداری ها، دهیاری ها و کشاورزان بهترین اقدامات انجام شده و تحت کنترل است و در حالت طغیانی قرار ندارد.

 وی ادامه داد: آفت همیشه وجود دارد و نمی توان گفت برای همیشه از بین خواهد رفت و باید تحت کنترل قرار گیرد. بحث آموزش و ترویج در دستور کار جهاد کشاورزی قرار گرفته و سیکل زندگی آفت به کشاورزان آموزش داده می شود؛ همچنین سموم مورد نیاز هم فراهم شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان اضافه کرد: کشاورزان باید با توجه به ارزش اقتصادی که محصول خرما دارد باغ هایشان را محافظت و مراقبت کرده تا آفت و بیماری ها را کنترل کنند زیرا همیشه احتمال پیدا شدن انواع و اقسام بیماری ها و آفات وجود دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از زمین دو مجتمع دهکده خرما بازدید کرد.

انتهای پیام 


خبرهای سیاسی

مطلب پیشنهادی

برای از سرگیری آموزش حضوری تمهیدات مناسبی اندیشیده شود/ظرفیت خوابگاه‌ها جوابگوی متقاضیان نیست

معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر برنامه این دانشگاه برای از سرگیری آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها