شیر گازی یا بال ولو چیست؟ (2)

شیر گازی یا بال ولو چیست؟
بال ولو

از آن جایی که کار با بال ولو یا شیر توپی ساده است، سرعت عملکرد بالایی دارد و هزینه اجرای آن پایین است، کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند. این آلیاژ از مقاومت بسیار بالایی در برابر اکسیداسیون برخوردار است. کروم افزوده شده در سطح فلز لایه ای از اکسید را ایجاد کرده که مانع از هر گونه خوردگی می گردد و با افزایش مقدار کروم مقاومت در برابر خوردگی افزایش می یابد . کروم افزوده شده در سطح فلز لایه ای از اکسید را ایجاد کرده که مانع از هر گونه خوردگی می گردد و با افزایش مقدار کروم مقاومت در برابر خوردگی افزایش می یابد. فولاد و فولاد ضد زنگ، به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه، اکسیداسیون و حرارت، در ساخت انواع شیرآلات ابزار دقیق کاربرد زیادی دارند. بصورت کلی و عمومی شیر توپی از لحاظ تیپ بندی بدنه در چند مدل وجود دارند. در این شیرها، بخش مسدود کننده یا گوی تو خالی، از سمت بالا و پایین به بدنه شیر متصل است و با چرخش اهرم به اندازه 90 درجه،شیر باز و بسته خواهد شد. در شیرهای توپی با اهرم دستی زمانی که اهرم با محور شیر هم­ جهت می­شود شیر باز است و زمانی که اهرم در جهت عمود بر محور شیر قرار می­گیرد شیر بسته می­باشد.

واقعیت این است که شیرهای بال ولو قابلیت استفاده در سیستمهای کنترلی را ندارند. بعضي از شيرها را مي توان به جاي يك عملكرد دستگيري براي قطع و وصل بال ولو ، با يك اکچویتور الكتريكي يا پنوماتيكي مجهز كرد ، همانطور كه در شكل زیرمشاهده شده است. در این دسته شیرآلات، برخلاف شیرآلات با طراحی ترونیون، گوی میانی در بخش داخلی شیر آزاد است و به هیچ یک از قسمت های شیر متصل نیست. با بسته شدن شیر ، سوراخ ها با درگاه خروجی قرار می گیرند و فشار را آزاد می کنند. در این شیرها، باز و بسته شدن اهرم به وسیله نیروی دست و توسط اپراتور انجام می شود. محدودیت استفاده از آن ها توسط میزان دما و فشار بسته به محیط استفاده کنترل می شود. از این نظر بال ولو را می توان به سه زیر دسته تقسیم بندی کرد که در ادامه شکل طراحی هر دسته را بررسی خواهیم کرد.

در این نوع شیر، توپی از قسمت جانبی مونتاژ میشود.

شیر توپی در کنار مزایایی که ارائه می دهند، معایبی هم دارند که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم. با این حال ، شیر توپ نیز در اینجا مزایایی را ارائه می دهد. در این نوع شیر، توپی از قسمت جانبی مونتاژ میشود. در چنین حالتی، این ذرات به مرور وارد در قسمت دریچه توپی شیر جمع می شوند و گیر می افتند و این عامل در طولانی مدت سبب سایش توپی می شود. این نکته باید در نظر گرفته شود که استنلس استیل توسط یک اکچویتور برقی یا پنوماتیک کار می کند. بال ولو یا شیر توپی یا شیر گازی یا شیر توپی فلنجدار BALL VALVE در دسته بندی شیرآلات قطع و وصل جریان (on- off) قرار می گیرد. شیر توپی یا بال ولو (Ball Valve) چیست؟ از نظر نحوه ی سرهم بندی قطعات: از این نظر شیرهای توپی در دو دسته ی یکپارچه و دو یا سه قطعه ای قرار می دهند. قیمت ارزان آن­ها باعث شده که استفاده از شیرهای گازی در صنایع تاسیساتی بسیار رایج و پرکاربرد شود. در نتیجه ، آنها به عنوان شیر خاموش محبوب هستند و به عنوان مثال شیر دروازه. تفاوت اصلی بین شیر توپی فولادی وشیر استنلس استیل در جنس بدنه وکاربرد آنها می باشد .آلیاژ استنلس استیل شامل آهن به همراه مقادیری مختلفی از کربن، سیلیکون و منگنز و حداقل 10.5%کروم می باشد . ​Da​ta has been c re​at᠎ed by GSA Conte᠎nt  Gene rator DEMO.

جنس بدنه این محصول از برنج نورد گرم میباشد. علاوه بر این ، جنس نشیمنگاه شیر توپی دریچه های هیدرولیکی را برای فشار کاری بالا مناسب می کند. به طور معمول در شیر توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد.در شیر توپی استنلس استیل بازه تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود400 درجه فارنهایت و بازه تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش می یابد. جنس بدنه شیر توپی معمولا از فولاد ساخته می شود و می توان جهت افزایش دوام بیشتر در مقابل خوردگی با آلیاژ نیکل پوشش شوند.تولید کنندگان بال ولو (شیر توپی) را به صورت فلنج دار، ساکتی و لب جوشی در کلاس های 150،300،600،900،1500،2500 تولید می کنند و در بازار خرید شیر توپی با برندهای ایرانی و خارجی موجود می باشد. در شیرهای توپی فولادی رنج تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود F° ۴۰۰ و رنج تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش میابد .

Artic᠎le has be en c reat᠎ed by GSA Conte nt᠎ Generat or Dem​oversi᠎on !

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.