ردپای نظام سلطه در ایجاد اختلاف بین ایران و افغانستان

[ad_1]

کارشناس مسائل منطقه گفت: نظام سلطه از تمام توان اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و رسانه ای خود برای ایجاد اختلاف و دوگانگی بین ایران و افغانستان استفاده می کند. «یکی از سیاست های نظام سلطه ایجاد اختلاف بین اقوام و حکومت هاست. وی گفت: سال ها در این زمینه زحمت کشیده اند.

سیدرضا صدرالحسینی درباره تحولات در خصوص اختلافات روابط ایران و افغانستان گفت: روابط دوستی دو کشور که بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک دارند و تمدن، زبان و دین مشترک دارند قطعا بهبود یافته است. یک رابطه بسیار ساختار یافته و طولانی مدت برای شما.

وی افزود: باید توجه داشت که یکی از سیاست های اصلی نظام سلطه که سال هاست در مناطق مختلف به ویژه غرب آسیا و جهان اسلام از آن استفاده می شود، ایجاد تفرقه است، انگلیسی ها شعار تفرقه انداختن داشتند. و حکومت می کنند، بنابراین تجربیات خود را با ایالات متحده در میان گذاشتند و آمریکایی ها از توصیه های بریتانیایی زیادی استفاده می کنند که فکر می کنند بهترین راه برای ایجاد اختلافات قومی است.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین تصریح کرد: از این رو شاهد بوده ایم که در ماه های اخیر این سرویس های اطلاعاتی با ساخت کلیپ، عکس، نامه، مصاحبه و حتی وادار کردن افراد غیرمسئول به مصاحبه و پخش و تکثیر این گونه مصاحبه ها، هر تلاش برای ایجاد اختلاف بین دو ملت ایران و افغانستان.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که در هفته های اخیر در حوزه افغانستان هراسی در ایران و ایران هراسی در افغانستان اقداماتی صورت گرفته که پیامدهای وحشتناکی برای هر دو کشور داشته است و مقامات ایرانی و افغانستانی نیز بیانیه هایی در این زمینه صادر کرده اند. در روزهای اخیر روابط دو کشور در عرصه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و تجاری که به هیچ وجه تغییر نکرده است را مورد اشاره قرار داده و برای آرامش شهروندان توصیه هایی ارائه کردند.

وی ادامه داد: شهادت دانش آموزان در حرم رضوی یا حمله به کنسولگری ایران در هرات نیز از جمله مواردی است که دست عوامل خارجی در آن دیده می شود.

این کارشناس مسائل منطقه در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه تعدادی از مخالفان جمهوری اسلامی ایران که در پارلمان افغانستان منحل شده اند، از رهبران اپوزیسیون دو کشور بودند و سخنرانی و تجمع داشتند، در آلبانی هزینه می کنند. زندگی امروزی و شواهد مختلفی وجود دارد مبنی بر اینکه مخالفان روابط دو کشور همچنان برنامه های خود را به این شکل مدیریت می کنند.

صدرالحسینی تاکید کرد: در واقع نظام سلطه از تمام ظرفیت های اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و رسانه ای خود برای ایجاد اختلاف و دوگانگی بین ایران و افغانستان استفاده می کند، البته با بررسی های میدانی انجام شده این نفرت از ملت ها در هیچ کشوری وجود ندارد. روابط دو کشور به هم متصل نیست و مقامات دو کشور در این زمینه ابراز دوستی و تعمیق روابط کرده‌اند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.