به یاد خالق «نخبه گرایی» زندگی علی رضاقلی

[ad_1]

پس از درگذشت علی رضاگیلی، پژوهشگر جامعه شناسی و علوم سیاسی، علی ربیعی، سخنگوی دولت دوم حسن روحانی با انتشار یادداشتی به افتخار وی از «نویسندگان و دلواپسان ایرانی» برای حضور در این مراسم دعوت کرد.

به گزارش ایسنا، در یادداشت ربیعی آمده است:

«از جمله اخباری که در چند سال اخیر بیش از هر زمان دیگری از دستاوردها شنیده ایم، صبح امروز خبر درگذشت اندیشمند و پژوهشگر عزیز علی رضاقلی را شنیدیم.

نویسنده «جامعه شناسی نخبه گرایی» و «جامعه شناسی استبداد» و پژوهشگر ریشه های تاریخی استبداد و عقب ماندگی در ایران، پژوهشگر اجتماعی که هم مراحل تحصیلی و هم زندگی را در حاشیه های اجتماعی پایین تر و دل مشغولی خود به دلایل «توسعه نیافتگی ایران» را تجربه کرده است. تا آخر عمر جان آفرین.

علاوه بر دانش عمیق اجتماعی، ویژگی های انسانی و اخلاقی او که به اعتقاد من از شیوه زندگی و تجربیات او نشات می گیرد، قابل تحسین است.

رضاقلی برای تامین هزینه های تحصیل در طبقات پایین کار سختی می کرد. وقتی به گفت وگو و خاطره می نشیند، مشخص بود که این زندگی چه تاثیری بر برداشت او از مسائل ایران داشته است.

زندگینامه رضاقلی را می توان یکی از جامعه شناسانی دانست که به جای اندیشیدن به تبیین نظریه های موجود و یا کاربرد آنها، خلاقانه با نوآوری ها و از طریق نوآوری ها، نظریه هایی را خلق کرده است.

دینداری، انسان دوستی و عشق به ایران، مطالعات او را به دغدغه بیش از یک قرن روشنفکران و دلسوزان ایرانی سوق داده است و از توسعه نیافتگی «جامعه شناسی اقتصادی ایران» و «تاریخ اقتصاد سیاسی ایران به روایت شاهنامه فردوسی» بدیع واهمه داشت. .

ضایعه درگذشت این محقق گرانقدر را به خانواده ایشان و تمامی اعضای جامعه علمی تسلیت می گویم.

بر اساس سنت غلط ایرانی که نخبگان در زندگی کمتر مورد احترام قرار می گیرند و این یکی دیگر از مظاهر نخبه گرایی است، از تمامی نویسندگان و علاقمندان ایرانی دعوت می شود در این یادواره شرکت کرده و آن را زنده یاد کنند.

به گزارش ایسنا، علی رضاقلی، جامعه شناس و پژوهشگر، صبح هشتم فروردین ماه در سن ۷۵ سالگی بر اثر بیماری قلبی در یکی از بیمارستان های تهران درگذشت.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.