این امکان وجود دارد که آمریکایی ها تصمیمات جدی بگیرند

[ad_1]

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جلسه شب گذشته این کمیسیون با وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: با توجه به سوالات مطرح شده این موضوع قابل مذاکره است و به احتمال زیاد انجام خواهد شد.

محمود عباس زاده مشکینی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی شب گذشته با حضور در وزارت امور خارجه از وزیر امور خارجه بازدید کرد. اعضای کمیسیون سوالات جدی را مطرح کردند و به سوالات پاسخ دادند. در نهایت اعضای کمیسیون با توضیحات ارائه شده به میزان قابل توجهی قانع شدند.

وی در تشریح موضوعات مطرح شده در این نشست گفت: پیش نویس هنوز به صورت رسمی تهیه نشده است، بنابراین نمی توانیم در مورد این پیش نویس قضاوت کنیم و حتی در موضوعی که تهیه شده، با برخی از غربی ها اختلاف داریم، بنابراین نمی توانیم بگوییم. و به طور رسمی آماده شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: نمایندگان خروج مذاکره کنندگان از خطوط قرمز را تائید کردند و این اتفاق دیری نپایید که قرار بود به توافق برسد.

عباس زاده بار دیگر تاکید کرد: مذاکره کنندگان از خطوط قرمز عدول نکردند چرا که در صورت انحراف خطوط قرمز منافع ملی تامین نمی شود. در مواردی که توافق شده بخش قابل توجهی از مطالبات جمهوری اسلامی محقق شده است. ما خواهان لغو تحریم ها هستیم و آنها به نوعی می خواهند بر فعالیت های هسته ای ما نظارت داشته باشند.

وی افزود: انتظار داریم تحریم ها برداشته شود تا بتوانیم نفت و ارز آن را به سیستم بانکی کشور بفروشیم. اعضای کمیسیون بر بهره مندی از حوزه اقتصادی این توافقنامه تاکید دارند. با توجه به مولفه های فوق امیدواریم بهره مندی از ظرفیت اقتصادی تفاهم نامه عملیاتی شود. با روندی که تاکنون طی شده است، خواسته های جمهوری اسلامی حداقل با توافقات شفاهی قابل برآورده شدن است. مشکل الان آمریکایی ها هستند که در این مرحله خیلی بازی می کنند و بخشی از تحریم ها کار آمریکایی هاست.

عباس زاده تصریح کرد: با توجه به سابقه نقض پیمان آمریکا باید جدی گرفته شود. ما نمی توانیم بدون تضمین اجرای توافق به آنها اعتماد کنیم. از سوی دیگر پیشنهاداتی مبنی بر اینکه ضمانت اجرای توافقنامه یک طرفه نیست و ضمانت های داخل توافق باید به گونه ای تنظیم شود که اراده اجرای ضمانت نامه تنها در دستان نباشد. دیگران. مهمانی و همچنین در دستان ما.

وی گفت: در مجموع، جلسه خوبی در مورد موضوعات مطرح شده در مورد آینده مذاکرات بود. ما خالی نمی رویم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: امیدواریم این توافق محقق شود زیرا حتی طرف غربی و آمریکایی ها نیز به این توافق نیاز دارند. ما معتقدیم که این موضوع قابل مذاکره است و به احتمال زیاد انجام خواهد شد. البته ما مدیریت کشور را به توافق گره نزدیم که در بودجه امسال هم همینطور است. دولت نیز بر اساس ظرفیت های داخلی کار می کند و دولت را مدیریت می کند. با توجه به روند و مراحل باقی مانده و واقعیات، اگر غربی ها به ویژه آمریکایی ها تصمیمات جدی بگیرند قابل قبول است و چیزی باقی نمی ماند. چند مورد باقی مانده است که به نظر من خیلی مهم نیست و در کمترین زمان ممکن می توان آنها را تکمیل کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.