ایران و افغانستان؛ جانی در دو بدن

[ad_1]

«چند روزی که به هر شبکه اجتماعی سر می‌زدید، اخبار و شایعات زیادی در مورد جنایات برادران افغانستانی علیه ایرانی‌ها و یا برعکس که از سوی شبکه‌های خارجی برای اهداف خاصی مخابره می‌شد، می‌بینید. بسیاری معتقد بودند که “آنها احساسات خود را ابراز کردند یا به انتشار این خبر کمک کردند، که این بحث ها را بیشتر تشدید کرد.”

به گزارش ایسنا، حسن اوجی، کارشناس روابط بین الملل، ابتدا در خاطرات خود این شعر از سیدحسن مبارز، شاعر افغانستانی مقیم ایران را نقل کرد که گفت:

«اف به غیرتی که استخدام کردی

دو سه وعده غذا در انتظار شماست

ما دو رودخانه هستیم که به دریا راه داریم

ما دو صدای داریم که در حنجره جا می شود

دو برادر که قلب همدیگر را دارند

ما به صلح فردا امیدواریم

ما دوتای همسایه ها، هر دو همدل، بیدار هستیم

ما حرمت شادی داریم، حرمت غم

اگرچه امروز دو نیمه هستیم و دو عنوان هستیم

“ما دو جسم هستیم، اما یک قلب و یک روح.”

اوجی با این مقدمه ادامه می دهد: ایران به دلیل روابط طولانی و تاریخی که دارد، به ویژه از روزهایی که به همت روباه پیر استعماری اختلاف و جدایی بین دو طرف به وجود آمد، اولین کشوری است که همواره حامی مردم افغانستان بوده است. با بریتانیا، شوروی، آمریکا و غرب در مسیر استقلال و رهایی از سلطه استعمار شرق و غرب. ایران میزبان بیش از پنج میلیون مهاجر افغان است که از مزایای تحصیلی، شغلی، اجتماعی و بهداشتی مشابه سایر شهروندان ایرانی برخوردارند. از سوی دیگر ایران همواره حامی صلح، ثبات، امنیت و رفاه مردم و کشور افغانستان بوده است.

به نظر می رسد برخی از مطبوعات و رسانه های غربی پس از آن که اولین اولویت سیاست خارجی ایران گسترش روابط بهینه با همسایگانش بود، برای از بین بردن این اصل گام برداشتند. در این نقشه شوم، کشور و مردم افغانستان اولین میدان آزمایش سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» این گروه محسوب می شود و گام بعدی احتمالاً تخریب روابط ایران و عراق خواهد بود. صهیونیست ها و عوامل غربی آنها با ایجاد شکاف در روابط کشورهای همسایه و افزایش مشروعیت نامشروع خود سعی در بهبود منویات خود دارند زیرا این امر غارت و چپاول مردم منطقه را تسهیل می کند.

مردم غیور افغانستان در جریان فرار مفتضحانه نیروهای آمریکایی از کشورشان به خوبی دیدند که غربی ها حتی برای متحدان محلی خود قدر و ارزشی قائل نیستند و آنها را در مقابل کوهی از مشکلات تنها خواهند گذاشت. آمریکایی ها حتی 7 میلیارد دالر اموال را از مردم افغانستان مصادره کردند و آن را برای آنها نشان دادند. رفاه، امنیت، آسایش و حتی کمک های بشردوستانه به مردم مظلوم این کشور شعار و مزخرف نیست.

در عین حال جمهوری اسلامی ایران برادران و خواهران افغانستانی را که با وجود جدایی و مرزهای مصنوعی استعماری، همچنان خوی فرهنگی مشترک خود را حفظ کرده اند، همواره بخشی از زندگی آنان دانسته است. خوشبختانه با آغاز حمله سازماندهی شده و انتشار شایعات و کلیپ ها، مقامات ایرانی موفق شدند با اتخاذ مواضع درست و صحیح بر این حمله سایبری و توطئه ایجاد تفرقه بین دو همسایه غلبه کنند، هرچند که به نظر می رسید مقامات دولتی تحت رهبری طالبان گرفتار شده بودند. در این گونه شایعات و تبلیغات و بی توجهی به خدمات ایرانیان برادران و خواهران افغانستان در سالهای تهاجم شرق و غرب؛ شکاف ها را بیشتر کردند.

مردم افغانستان به خوبی از این بازی ها آگاه هستند. امیدواریم گروه حاکم در افغانستان با تجربه بیشتر بتواند مسائل و رویدادهای پیرامون خود را به درستی تحلیل کند و در دام توطئه ها نیفتد.

سلام و زبان من ایران است

نه از روم و نه از بلخ من هم بی رنگم

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.