ایران: زنان افغانستان باید از حقوق سیاسی و اجتماعی مانند حق تحصیل، اشتغال و مشارکت سیاسی برخوردار شوند

[ad_1]

سفیر ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت درباره زنان، صلح و امنیت و وضعیت زنان در خاورمیانه گفت: خشونت جنسی جنایتی فجیع است که اغلب به عنوان یک تاکتیک جنگی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله فلسطین از تروریسم استفاده می شود.

به گزارش ایسنا، زهرا ارشادی گفت: تهدیدهای اصلی امنیت زنان در منطقه خاورمیانه شامل اشغال، تهاجم خارجی و تروریسم است. تهدیدهایی که به حقوق و جان زنان احترام نمی گذارد. وضعیت دختران و زنان فلسطینی نمونه بارز آن است.

نماینده ایران گفت: در درگیری‌های مسلحانه، خشونت جنسی به طور نامتناسبی بر زنان و دختران و همچنین افرادی که در موقعیت‌های آسیب‌پذیر هستند تأثیر می‌گذارد و زنان و دختران قربانیان اصلی هستند. درگیری های مسلحانه همچنین خطر قاچاق را افزایش می دهد که به ناحق زنان و کودکان فراری از جنگ یا آواره اجباری را هدف قرار می دهد.

وی ادامه داد: در جریان درگیری‌های مسلحانه، قوانین بشردوستانه بین‌المللی هرگونه سوء استفاده جنسی از زنان را ممنوع کرده و از غیرنظامیان از جمله زنان و دختران حمایت می‌کند. در این راستا، کنوانسیون های چهارگانه ژنو و دو پروتکل الحاقی آن به طور صریح و ضمنی اشکال مختلف خشونت جنسی را به عنوان نقض جدی قوانین بشردوستانه در منازعات بین المللی و داخلی محکوم می کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیشگیری و سرکوب این اقدام غیرانسانی نیازمند تلاش جمعی است. اما اگر به علل اساسی یعنی شرایط وقوع درگیری های مسلحانه رسیدگی نشود، تلاش ها موفقیت آمیز نخواهد بود.

نماینده ایران همچنین افزود: پایان دادن به همه درگیری های مسلحانه موثرترین راه برای پیشگیری از این گونه جنایات است. متأسفانه تا زمانی که تروریسم، افراط گرایی خشونت آمیز، اشغالگری و مداخله خارجی ادامه دارد، چنین راه حلی به دست نخواهد آمد.

نماینده ایران همچنین به وضعیت زنان در افغانستان اشاره کرد و گفت: شرایط کنونی افغانستان تاثیر زیادی بر حقوق زنان افغانستان گذاشته است. بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل، زنان و دختران در یک کارزار هماهنگ برای محدود کردن مشارکت آنها در زندگی اجتماعی و سیاسی هدف خشونت سیستماتیک و گسترده قرار گرفته اند. زنان افغانستان باید از حقوق سیاسی و اجتماعی خود مانند حق تحصیل، اشتغال و مشارکت سیاسی برخوردار شوند.

ارشادی در پایان با تاکید بر موضع اصولی ایران مبنی بر اینکه مسائل مربوط به زنان و دختران باید توسط مجمع عمومی و سایر نهادهای سازمان ملل متحد حل و فصل شود و شورای امنیت تنها در صورتی باید به این موضوعات رسیدگی کند که به طور مستقیم به مسائل صلح و امنیت بین دو کشور بپردازد. در سطح بین المللی مرتبط باشید.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.