امیرعبدالهیان: تلاش می کنیم درهای گفتگو با عربستان را باز نگه داریم

[ad_1]

وی گفت: روابط با عربستان سعودی خوب نیست اما ما مسئول این موضوع نیستیم و برای دور پنجم مذاکرات با ریاض اعلام آمادگی کرده ایم.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان امروز در گفتگو با المجادین در لبنان گفت: روابط ایران و عربستان با مشکلات و چالش هایی مواجه است و ما سخت تلاش می کنیم تا درب گفت وگو بین دو کشور باز بماند.

وی با اشاره به اینکه عربستان روابط خود را قطع کرده و ایران با بسیاری از کشورهای عربی از جمله کویت و امارات روابط دوستانه دارد، افزود: عربستان اولین کشوری بود که روابط خود را با ایران قطع کرد.

امیرعبداللهیان گفت: ما نگران سیاست عربستان هستیم اما رابطه خود را با این کشور قطع نکرده ایم.

وزیر امور خارجه ایران افزود: برخی رفتارهای متناقض و ناشایست عربستان سعودی از جمله اعدام 81 نفر بر روابط ما با این کشور تأثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه سعودی ها خواهان روابط خوب با ما نیستند، گفت: شهادت 460 زائر ایرانی در حادثه من را فراموش نمی کنیم.

امیرعبداللهیان در ادامه بحث درباره موضع ایران در جنگ یمن گفت: دفاع یمنی ها از حاکمیتشان بر عهده آنهاست اما ما از توقف مخاصمات و رفع محاصره این کشور استقبال می کنیم و در این امر کوتاهی نخواهیم کرد. جهت.”

وی افزود: این ارزیابی که هر آنچه در یمن اتفاق می افتد مربوط به ایران است درست نیست.

وزیر امور خارجه ایران گفت: به سعودی ها گفتیم که موضوع یمن با مردم این کشور مرتبط است و تصمیم با آنهاست.

امیرعبداللهیان در خصوص روابط با مصر نیز گفت: سیاست ما تقویت روابط مصر به صورت مستحکم و متوازن است.

ما موضع مصر را در قبال موضوع سوریه فراموش نمی کنیم، اما نقاط مشترکی با مصر وجود دارد که می تواند باشد [ روابط را ] بر روی آن ساخته شده است.

وزیر امور خارجه ایران به اتفاقات مصر پس از بهار عربی اشاره کرد و افزود: ما از اتفاقات مصر پس از بهار عربی چندان راضی نبودیم.

وی با اشاره به جایگاه مصر در جهان عرب گفت: مصر جایگاهی در جهان عرب دارد که این کشور را واجد شرایط ایفای نقش تاثیرگذار در اطراف آن می کند.

امیرعبداللهیان در ادامه به وضعیت شکننده رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی اکنون در وضعیت بسیار ضعیفی قرار دارد و از مشکلات زیادی رنج می برد.

وی گفت: عملیات سیف القدس یک رویداد بزرگ است که ضعف و شکنندگی جامعه اسرائیل را ثابت کرده است.

وزیر امور خارجه ایران درباره نشست سه جانبه اخیر مقامات مصر، امارات و رژیم صهیونیستی در شرم الشیخ گفت: ما هرگونه دیدار با هر مقام اسرائیلی را خیانت به بیت المقدس و مردم فلسطین می دانیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.