امیرعبداللهیان: امیدواریم افغانستان آرام در همسایگی ما شکل بگیرد

[ad_1]

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: افغانستان نیاز به تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه گروه ها دارد، تشکیل دولت ضامن ثبات، امنیت و پیشرفت و شکوفایی افغانستان است.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبدالهیان در نشست همسایگان افغانستان + طالبان + اندونزی + قطر که امروز در تونس چین برگزار شد، گفت: امیدواریم افغانستان آرام در همسایگی ما شکل بگیرد.

وی گفت: همسایگان ما باید نقش مهمی در صلح و ثبات افغانستان داشته باشند، زیرا صلح و ثبات افغانستان و ناامنی آن می تواند تاثیر مستقیم بر همسایگان ما داشته باشد.

امیرعبداللهیان در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در جلسه قبلی دو پیشنهاد ملموس مطرح کرد، اول اینکه باید سازوکارهای لازم برای کمک به امنیت افغانستان را تقویت کنیم و یک مکانیسم امنیتی ویژه در قالب سازمان‌های موجود یا یک نهاد مستقل. هماهنگی سیاست مبارزه با تروریسم و ​​تبادل تجربیات و اطلاعات برای کمک به شکل‌گیری امنیت و امنیت منطقه‌ای افغانستان، و پیشنهاد دوم ما ایجاد یک مکانیسم و ​​صندوق منطقه‌ای برای کمک به مردم افغانستان است که می‌تواند به بازسازی و توسعه افغانستان کمک کند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: نگرانی ما در منطقه، گسترش تروریسم از داخل افغانستان، توسعه داعش و جذب نیرو در داخل افغانستان و برخی کشورهای منطقه و اقدامات داعش برای آن است. آموزش و توسعه. در شمال افغانستان.”

امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از وضعیت گسترش مهاجران افغانستانی نگران است. در هفت ماه گذشته حدود یک میلیون زن، کودک و مرد افغان وارد ایران شده‌اند و در حال حاضر تعداد مهاجران افغانی که مهمان ما در ایران هستند به حدود پنج میلیون نفر رسیده است و نگرانی‌های جدی وجود دارد، به‌ویژه زمانی که سازمان‌های بین‌المللی هزینه را پرداخت می‌کنند. افغانستان پناهنده دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد لزوم ایفای نقش زنان در افغانستان گفت: نقش زنان در افغانستان برای ما بسیار مهم است. اسلام دینی مترقی و مهربان است و حضور زن در عرصه های مختلف را حق مسلم خود می داند. باید بار دیگر بر اهمیت نقش زنان در جامعه مسلمانان افغانستان تأکید کنیم.

موضوع آزادی مالی افغانستان و ادعای مشارکت آمریکا در بازسازی افغانستان از دیگر سخنان وزیر امور خارجه در این نشست بود که در جریان آن تاکید کرد: آزادی مردم افغانستان در خارج از کشور برای خدمت به مردم افغانستان مهم است. این اشتباه بود که سال گذشته افغانستان را اشغال کردند و الان اموال افغانستان را مصادره کردند، در حالی که آمریکایی ها سه سال افغانستان را اشغال کردند، حتی یک اتاق کوچک به عنوان درمانگاه برای مردم افغانستان درست نکردند، اما امروز صحبت از بازسازی افغانستان است. آنها انگیزه ای برای کمک داشتند، ما نباید شاهد وضعیت غم انگیز بشردوستانه در افغانستان می بودیم.

امیرعبداللهیان در بخش پایانی سخنان خود در اجلاس سران افغانستان + طالبان + اندونزی و قطر تاکید کرد: هر آنچه که امروز انجام می دهیم مربوط به یک موضوع مهم است. افغانستان باید یک دولت فراگیر با مشارکت همه گروه ها تشکیل دهد. این پیشرفت و شکوفایی افغانستان است. ما امروز اینجا نیستیم تا به نمایندگی از مردم افغانستان تصمیم بگیریم، بلکه برای کمک به همه افغان ها برای داشتن آینده ای روشن، مرفه و مرفه حاضریم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.