«احیای برجه» مهمترین اولویت وزارت امور خارجه در سال 1401 است.

[ad_1]

کارشناس مسائل بین الملل احیای برجام را مهمترین اولویت وزارت امور خارجه در سال 1401 دانست.

رضا ذبیحی وی در گفت وگو با ایسنا، اولویت ها و چالش های پیش روی دستگاه دیپلماسی در سال 1401 را برشمرد:رانت و چگونگی احیای برجام و به نظر می رسد دیپلمات ها و مذاکره کنندگان ایرانی با جدیت این هدف مهم را دنبال می کنند.

احیای برجام با توجه به ارتباط آشکار آن با لغو تحریم ها، به طور مستقیم و اجتناب ناپذیر بر زندگی و موجودیت مردم تأثیر می گذارد، بنابراین دستگاه دیپلماسی به طور جدی با این موضوع برخورد خواهد کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: احیای برجام با توجه به ارتباط آشکار آن با موضوع لغو تحریم ها، به طور مستقیم و اجتناب ناپذیر بر زندگی و موجودیت مردم تأثیر می گذارد، بنابراین دستگاه دیپلماسی به طور جدی با این موضوع برخورد خواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: البته مسائل پیش روی وزارت امور خارجه تنها به موضوع احیای برجام محدود نمی شود و سایر موارد از جمله نحوه برخورد با بحران های بین المللی از دیگر موضوعات حساس و مهم پیش روی وزارت خارجه است. . “

ذبیحی بیان کرد: بحران افغانستان و احیای مجدد طالبان در این کشور در ماه های اخیر تاثیر قابل توجهی بر این کشور داشته است و حدود یک میلیون پناهجوی افغان وارد این کشور شده اند. این موضوعات اهمیت تلاش های وزارت امور خارجه برای حل مشکلات افغانستان را در تعامل با دیگر همسایگان و قدرت های منطقه ای افزایش و دو چندان می کند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه ادامه داد: بحران اوکراین و حمله روسیه به این کشور نیز از جنبه های مختلف در دستور کار وزارت امور خارجه قرار دارد که فوری ترین و مهم ترین جنبه آن در حال حاضر تلاش برای عدم تاثیرگذاری بر این بحران به لحاظ احیای امنیت سازمان ملل است. شورا.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: به نظر می رسد در این زمینه دستگاه دیپلماسی تلاش زیادی انجام داده است تا در صورت رفع سایر مسائل و مشکلات طرفین در مذاکرات، موضوع بحران اوکراین مانعی برای ایجاد مشکل شود. .

ذبیحی افزود: محکومیت و رد هرگونه جنگ و تلاش های میهنی به عنوان راهکاری برای حل مشکلات و اختلافات بین المللی از دیگر موضوعات مهمی است که در مقابله با این بحران حائز اهمیت بوده است که وزارت امور خارجه از ابتدا بر روی آن سرمایه گذاری کرده است. تاکید شده است.

دستگاه دیپلماسی کشور در منطقه باید بیش از پیش این باور را گسترش دهد که احیای برجام تهدیدی برای امنیت و منافع هیچ کشوری در منطقه خلیج فارس نیست.این پژوهشگر روابط بین الملل تصریح کرد: جنگ موضوعی غیرقابل قبول و مذموم بشری است که به بحران های بین المللی تعلق دارد و از این رو لازم است دولت متناسب با تلاش خود برای پایان دادن به جنگ از فرصت های ایجاد شده در این بحران ها استفاده کند. ” از آن برای ارتقای منافع ملی کشور استفاده کنید.

ذبیحی ادامه داد: تقویت و گسترش روابط با کشورهای همسایه و منطقه به ویژه با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس یکی دیگر از اولویت های مهم وزارت امور خارجه این است که به خودی خود اهمیت و اهمیت و اهمیت مضاعف در شرایط فعلی دارد.

این استاد دانشگاه افزود: تقویت این روابط در شرایط کنونی به منظور نزدیک شدن این کشورها و کاهش مخالفت ها، در تلاش های کنونی جهانی برای احیای برجام حائز اهمیت است و لذا باید اعتماد دستگاه دیپلماسی کشور در منطقه جلب شود. بالاتر لازم به ذکر است که احیای برجام تهدیدی برای امنیت و منافع هیچ کشوری در منطقه خلیج فارس نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.